Up
Psionika
Piktogramy
Radiestezja
UFO

ZJAWISKA PARANORMALNE

 

Od tysiącleci ludzie wierzą w świat ponadzmysłowy. Począwszy od ludów pierwotnych, w każdej grupie ludzi znajdowały się osoby, które rzekomo posiadały wiedzę tajemną, komunikowały się z duchami oraz potrafiły dokonywać rzeczy niedostępnych dla zwykłych ludzi. Czy faktycznie ci ludzie posiadali takie umiejętności, o jakich mówili? Dziś, patrząc na szamanów, wciąż praktykujących swoje rytuały wśród ludów pierwotnych Amazonii i Afryki, wiemy, że takich mocy nie posiadają. Lecz ogólna wiara w istnienie zjawisk i sił nadprzyrodzonych, wciąż istnieje i ma się dobrze. 

Dawni szamani naprawdę wierzyli w swoją moc, co oczywiście nie oznaczało, że ją posiadali. Ludziom niewykształconym, skłonnym wierzyć w podobne historie, trudno rzetelnie oddzielić prawdę od fałszu. Ciężko było ówczesnym członkom plemienia rozpoznać w przyjęciu środków halucynogennych oszustwa, bo się na tym nie znali i nie mieli pojęcia o skutkach zażycia takiego specyfiku. Dla nich owa sztuczka szamana była manifestem nadnaturalnej siły, dawali wiarę szamanowi i poddawali się jego woli. Sami szamani zaś, nawet stosując środki halucynogenne, wierzą w to, że ową potężną moc posiadają. To kolejna cecha wielu ludzi, nawet współczesnych. Niestety, nawet bardzo silna wiara w to, że ma się nadprzyrodzoną moc, nie sprawi, że ją rzeczywiście posiądziemy. Tacy ludzie, jak szamani ludów pierwotnych (dziś tereny Amazonii, Afryki, Borneo i Australii oraz Arktyki), uważają, że stosowanie środków halucynogennych jest jedynie szybszą drogą do uzyskania prawdziwego transu, który wg nich samych uzyskaliby i bez nich, gdyby tylko zechcieli...

Czy jest sens uczenia ich, że w istocie takich mocy nie posiadają i tak naprawdę oszukują sami siebie? 

Raczej nie... Oni sami przecież wierzą święcie, że takie moce to ich codzienność. Po naszych wyjaśnieniach zapewne oburzyliby się na nas, a następnie totalnie nas nie zrozumieli. Ich świat bowiem to świat szamanów, magii, mocy i widzenia tego, co dla innych jest niedostępne. Nie interesuje ich to, że nauka zna działanie danych środków na mózg i tego skutki, oni mają swoje wierzenia z którymi jest im dobrze. 

A co najważniejsze, oni nie chcą zmian, bo ich wizja świata w pełni ich zadowala.

 

Tak samo było z prehistorycznymi szamanami, starożytnymi kapłanami i wyroczniami, średniowiecznymi wiedźmami, a także w dzisiejszymi wróżkami, radiestetami, psionikami i innymi tego typu ludźmi, przekonanymi o swoich nadnaturalnych zdolnościach, których nie ma nikt inny, oprócz nich, Wielkich Wtajemniczonych. Próba wytłumaczenia im, że w istocie nie posiadają swoich zdolności, podobnie jak w przypadku szamanów, spełznie na niczym. Czemu? Bo oni są przecież pewni swego...

W tym dziale przyjrzymy się bliżej zjawiskom paranormalnym, nie tylko radiestezji i psionice, wróżbiarstwie i horoskopom, ale także innym "niewyjaśnionym tajemnicom" tego świata.

ZAPRASZAM